Xiaomi Redmi Note 14 vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 14 | Xiaomi Redmi Note 14 Pro |
|
Released
·
Jan 15, 2025
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5500 mAh
|
5500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - €199 | 8GB/128GB - $349 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 3.02 x 0.32 inches 163.3 x 76.6 x 8.2 mm |
6.39 x 2.95 x 0.32 inches 162.2 x 74.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Mist Purple, Ocean Blue, Lime Green | Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.74% screen-to-body | 6.7-inch, 87.43% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1800 nits | AMOLED, 120Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1657 (Good) | 1591 (Good) |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio G99 Ultra (6 nm) | MediaTek Helio G100 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 | Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 728 | 708 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1978 | 1977 |
| 3D Mark High | |
| 348 | 347 |
| 3D Mark Low | |
| 344 | 343 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh, Li - Ion | 5500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
7h 49min
Browsing
16h 2min
Video
13h 2min
Gaming
9h 37min
Battery Life Estimate
7h 9min
Browsing
14h 26min
Video
12h 15min
Gaming
8h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 0.7 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) HDR | 1080p (60 fps) HDR |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
100
Overall
109
Photo
92
Video
122
Overall
136
Photo
108
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 3, 5, 8 |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|