Xiaomi Poco X3 Pro vs vivo iQOO Z6 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Poco X3 Pro | vivo iQOO Z6 Pro |
|
Released
·
March 2021
|
Released
·
May 03, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2404x108px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5160 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 22, 2021 | Apr 27, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - €249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom black, Frost blue, Metal bronze | Phantom Dusk, Legion Sky |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.68% screen-to-body | 6.4-inch, 10.19% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | AMOLED, 90Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) | Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2400 MHz |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5160 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (30 fps) | Yes |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 01, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ20SG | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.81 W/kg Body: 0.67 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 0.78 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €299 |
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|