Xiaomi Mi Mix Fold 4 vs OPPO Find N5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix Fold 4 | OPPO Find N5 |
|
Released
·
Jul 19, 2024
|
Released
·
Feb 24, 2025
|
|
8.0-inch · 2488x2224px
|
8.1-inch · 2616x2480px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
5100 mAh
|
5600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €1140 | 16GB/512GB - $1870 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.28 x 5.64 x 0.18 inches 159.4 x 143.3 x 4.6 mm |
6.33 x 5.73 x 0.17 inches (~0.23 inches with camera bump) 160.87 x 145.58 x 4.21 mm (~5.8 mm with camera bump) |
| Folded | |
| (159.4 x 73.1 x 9.5 mm) | 6.33 x2.92 x0.35 inches (160.87 x 74.42 x 8.9 mm) |
| Weight | |
| 7.97 oz / 226.0 g | 8.08 oz / 229.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | Water; IPX9 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue | Cosmic Black, Misty White Back cover: Aerospace-grade fiber |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 86.01% screen-to-body | 8.1-inch, 90.76% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | OLED, 120Hz, 2100 nits |
| Resolution | |
| 2488x2224px, 418 PPI | 2616x2480px, 9.9:9 ratio, 444 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.6 inches 2520 x1080 px AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support |
|
| Rear cover display | |
| 6.6 inches 2616 x1140 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support, Dolby Vision |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1389 (Average) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Septa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 5x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2684 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7244 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5577 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3430 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5100 mAh | 5600 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W Wireless: 50.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 5min
Browsing
16h 53min
Video
6h 31min
Gaming
9h 53min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 21 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.9 Focal Length: 115 mm |
50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.7 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2.75" |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP Folded: 16 MP |
8 MP Folded: 8 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
146
Overall
152
Photo
140
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16 GB RAM and 512GB internal storage.
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|