Xiaomi Mi 11 vs Xiaomi Redmi Note 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 11 | Xiaomi Redmi Note 10 Pro |
|
Released
·
Jul 02, 2021
|
Released
·
Mar 24, 2021
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
4600 mAh
|
5020 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 08, 2021 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €749 | $279 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.94 x 0.32 inches 164.3 x 74.6 x 8.06 mm |
6.46 x 3.01 x 0.32 inches 164 x 76.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight gray, Horizon blue | Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.24% screen-to-body | 6.7-inch, 85.62% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 5020 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
4h 53min
Browsing
9h 40min
Video
6h 38min
Gaming
10h 17min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 20 MP (Autofocus) | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 12, 2021 FCC ID value: 2AFZZK2G | Date approved: Jan 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK6R |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
Head: 1.09 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.80 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|