Xiaomi Mi 11 vs OnePlus 9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 11 | OnePlus 9 |
|
Released
·
Jul 02, 2021
|
Released
·
Apr 02, 2021
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4600 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 08, 2021 | Mar 23, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €749 | 8GB/128GB - $729 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.94 x 0.32 inches 164.3 x 74.6 x 8.06 mm |
6.30 x 2.92 x 0.34 inches 160 x 74.2 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Midnight gray, Horizon blue | Winter Mist, Arctic Sky, Astral Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.24% screen-to-body | 6.5-inch, 87.27% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) | Snapdragon 888 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 | Octa-core Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
OnePlus Warp Charge Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 65.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
4h 53min
Browsing
9h 40min
Video
6h 38min
Gaming
10h 17min
Battery Life Estimate
5h 50min
Browsing
11h 29min
Video
9h 16min
Gaming
9h 6min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Black and White) |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Continuous autofocus, EIS |
| Front | |
| 20 MP (Autofocus) | 16 MP (EIS) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8, 9, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 12, 2021 FCC ID value: 2AFZZK2G | Date approved: Mar 24, 2021 FCC ID value: 2ABZ2-EF136 |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
Head: 1.20 W/kg Body: 0.78 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $829 |
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
Discover more
|
|