Xiaomi 14 vs Xiaomi 17 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | Xiaomi 17 |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Oct 27, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.3-inch · 2656x1220px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4610 mAh
|
6330 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Oct 25, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 12/256GB - €999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
5.95 x 2.83 x 0.32 inches 151.1 x 71.8 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Black, Blue, Pink, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.3-inch, 89.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, 3500 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2656x1220px, 19.5:5 ratio, 464 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3412 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | 3489 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | 10303 |
| 3D Mark High | |
| 4829 | 6267 |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | 4617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 6330 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
9h 48min
Browsing
24h 48min
Video
15h 41min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP |
142
Overall
150
Photo
135
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n80, n84, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|