Samsung Galaxy Z Flip vs Apple iPad (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Flip | Apple iPad (2020) |
|
Released
·
Feb 14, 2020
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
6.7-inch · 2636x1080px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
3GB · 32GB
|
|
3300 mAh
|
8827 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 11, 2020 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $1380 | 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.59 x 2.90 x 0.28 inches 167.3 x 73.6 x 7.2 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Folded | |
| (87.4 x 73.6 x 17.3 mm) | |
| Weight | |
| 6.46 oz / 183.0 g | 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Aluminum |
| Resistance | |
| None | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Mirror black, Mirror purple | Silver, Space gray, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 81.04% screen-to-body | 10.2-inch, 73.86% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, HDR | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2636x1080px, 22:9 ratio, 425 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
| Additional display | |
| 1.1 inches, 112 x300 px, Super AMOLED | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.96GHz Kryo 485 3x2.42GHz Kryo 485 4x1.80GHz Kryo 485 |
Quad-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple G11P |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB | 3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh, Li - Polymer | 8827 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
Battery Life Estimate
4h 23min
Browsing
8h 26min
Video
6h 40min
Gaming
7h 46min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Continuous autofocus, EIS | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 10 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 05, 2020 FCC ID value: A3LSMF700U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.26 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.47 W/kg Wireless Router: 1.39 W/kg Phablet: 3.87 W/kg |
|
Alternative variants
| Colors | Grey |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $2480 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|