Samsung Galaxy Tab S9 vs Apple iPad mini (A17 Pro) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 | Apple iPad mini (A17 Pro) |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
Oct 23, 2024
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8400 mAh
|
5078 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 | 8GB/128GB - $499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.23 inches 254.3 x 165.8 x 5.9 mm |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 17.57 oz / 498.0 g | 10.48 oz / 297.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Beige, Graphite | Blue, Purple, Starlight, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.20% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) | Apple A17 pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Adreno 740 | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS) 12GB/256GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2128 | 2860 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5657 | 7002 |
| 3D Mark High | |
| 3853 | 3069 |
| 3D Mark Low | |
| 3033 | 2583 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8400 mAh, Li - Polymer | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 6min
Video
6h 25min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 28min
Browsing
9h 12min
Video
10h 9min
Gaming
7h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP |
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|