Samsung Galaxy Tab S8 Ultra vs Apple iPad Air 13-inch (M2, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S8 Ultra | Apple iPad Air 13-inch (M2, 2024) |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
11200 mAh
|
9705 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
21.80 oz / 618.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Graphite | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 13.0-inch, 86.76% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | HDR |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 2732x2048px, 263 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Apple M2 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 730 | 10-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12) | iPadOS (15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2604 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 10063 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5377 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4496 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 9705 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
14h 42min
Video
7h 48min
Gaming
7h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|