Samsung Galaxy Tab S6 Lite vs Samsung Galaxy Tab S6 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 Lite | Samsung Galaxy Tab S6 |
|
Released
·
May 05, 2020
|
Released
·
Aug 09, 2019
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
7040 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 16, 2020 | Jul 31, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
8GB/256GB - $730 6GB/128GB - $650 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
9.63 x 6.28 x 0.22 inches 244.5 x 159.5 x 5.7 mm |
| Weight | |
| 16.47 oz / 465.0 g | 14.82 oz / 420.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Features | |
| Stylus | Stylus |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink | Mountain gray, Cloud blue, Rose blush |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 81.63% screen-to-body | 10.5-inch, 81.93% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 9 (Poor) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 8 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Alternative variants
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $650 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
with LTE support
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|