Samsung Galaxy Tab S6 vs Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 | Samsung Galaxy Tab S8 Ultra |
|
Released
·
Aug 09, 2019
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
11200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 31, 2019 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $730 6GB/128GB - $650 |
$1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.28 x 0.22 inches 244.5 x 159.5 x 5.7 mm |
12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 14.82 oz / 420.0 g | 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mountain gray, Cloud blue, Rose blush | Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.93% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 11200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera) | 12 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | Noise cancellation, Video recording |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $650 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with LTE support
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|