Samsung Galaxy Tab S5e vs Apple iPhone 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S5e | Apple iPhone 13 |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
3227 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 15, 2019 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
4GB/128GB - $799 | €939 4GB/256GB - $899 4GB/512GB - $1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
5.78 x 2.81 x 0.30 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.65 mm (~10.17 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 14.11 oz / 400.0 g | 6.14 oz / 174.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Silver | Red, Starlight, Midnight, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.50% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
Hexa-core 2x3.23 GHz Avalanche 4x1.82 GHz Blizzard |
| GPU | |
| Adreno 615 | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2240 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5213 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2357 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1712 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh, Li - Ion | 3227 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 45min
Browsing
13h 43min
Video
8h 15min
Gaming
7h 28min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.9'' Pixel size: 1.7 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) Hyperlapse |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
135
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+ | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E3997A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 |
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|