Samsung Galaxy Tab S10 Ultra vs Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10 Ultra | Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) |
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
Released
·
Dec 26, 2024
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
13.2-inch · 2880x1920px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
11200 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €1049 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.21 inches 326.4 x 208.6 x 5.4 mm |
11.38 x 7.72 x 0.22 inches 289.1 x 196.1 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 25.50 oz / 723.0 g | 20.46 oz / 580.0 g LTE version - 590 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Moonstone Gray, Platinum Silver | Black, White, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 13.2-inch, 91.54% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 144Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 2880x1920px, 3:2 ratio, 262 PPI |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 809 (Poor) | 776 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Kirin T92 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Yes |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2111 | 1575 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7319 | 4536 |
| 3D Mark High | |
| 5352 | 1840 |
| 3D Mark Low | |
| 3695 | 1835 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
4h 51min
Browsing
8h 47min
Video
6h 30min
Gaming
11h 40min
Battery Life Estimate
4h 32min
Browsing
7h 47min
Video
6h 36min
Gaming
10h 11min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RA and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 20.81 oz / 590.0 g |
|---|---|
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|