Samsung Galaxy Tab S10+ vs Samsung Galaxy S25 Edge Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10+ | Samsung Galaxy S25 Edge |
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
Released
·
May 30, 2025
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
3900 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 13, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $999 | €1119 | 12GB/256GB - $1100 | €1249 12GB/512GB - $1220 | €1369 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.6 mm |
6.23 x 2.98 x 0.23 inches 158.2 x 75.6 x 5.8 mm |
| Weight | |
| 20.32 oz / 576.0 g Wi-Fi only version - 571 g |
5.75 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Moonstone Gray, Platinum Silver | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.26% screen-to-body | 6.7-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI | 3120x1440px, 20:9 ratio, 513 PPI |
| Protection | |
| Gorilla Glass Ceramic 2 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2413 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-3-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2072 | 2823 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7242 | 9060 |
| 3D Mark High | |
| 3879 | 5407 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2628 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 22min
Browsing
16h 40min
Video
7h 44min
Gaming
9h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.55" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
140
Overall
146
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
|
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage.
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1219 | €1369 |
Wi-Fi Only
| Weight | 20.14 oz / 571.0 g |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|