Samsung Galaxy Tab S10+ vs OnePlus Pad 3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10+ | OnePlus Pad 3 |
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
Released
·
Jun 08, 2025
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
13.2-inch · 3392x2400px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
12140 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 05, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $999 | €1119 | 12GB/256GB - $700 16GB/512GB - $850 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.6 mm |
11.40 x 8.25 x 0.24 inches 289.61 x 209.66 x 5.97 |
| Weight | |
| 20.32 oz / 576.0 g Wi-Fi only version - 571 g |
23.81 oz / 675.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Other | |
| Colors | |
| Moonstone Gray, Platinum Silver | Storm Blue, Frosted Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.26% screen-to-body | 13.2-inch, 87.35% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 144Hz, 900 nits |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI | 3392x2400px, 7:5 ratio, 315 PPI |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 861 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (14) | Android (15), up to 3 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2072 | 3070 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7242 | 8891 |
| 3D Mark High | |
| 3879 | 6613 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 5478 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 12140 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 20min
Browsing
15h 23min
Video
7h 41min
Gaming
11h 22min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
13 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GBinternal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 20.14 oz / 571.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|