Samsung Galaxy Tab Active Pro vs Apple iPad 10.2-inch Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab Active Pro | Apple iPad 10.2-inch |
|
Released
·
Oct 01, 2019
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 128GB
|
|
7600 mAh
|
8827 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 05, 2019 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.59 x 6.70 x 0.39 inches 243.5 x 170.2 x 9.9 mm |
9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
| Weight | |
| 23.03 oz / 653.0 g | 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Resistance | |
| Water, Dust, Shock; IP68; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Black | Silver, Space gray, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 71.35% screen-to-body | 10.2-inch, 74.94% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 360 |
Quad-core Hurricane and Zephy |
| GPU | |
| Adreno 616 | PowerVR 7XT GT7600 Plus |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB | 3GB/128GB 3GB/32GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | iPadOS (13.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7600 mAh | 8827 mAh, Li - Ion |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) | 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi only
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
Discover more
|
|