Samsung Galaxy S25+ vs Motorola Moto G Stylus 5G (2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S25+ | Motorola Moto G Stylus 5G (2024) |
|
Released
·
Feb 07, 2025
|
Released
·
May 30, 2024
|
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4900 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 22, 2025 | May 09, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $999 | €1149 12GB/512GB - $1120 |
8GB/256GB - $400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.98 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 158.4 x 75.7 x 7.3 mm (~8.55 mm with camera bump) |
6.40 x 2.94 x 0.33 inches 162.56 x 74.75 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP52 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Icy Blue, Mint, Navy, Silver Shadow | Caramel Latte, Scarlet Wave |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 92.47% screen-to-body | 6.7-inch, 87.39% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits | P-OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 513 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2391 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 0.95 (Excellent) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 6 Gen 1 SM6450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
Octa-core 4x2.2GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 600 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
8GB (LPDDR4X)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (15), up to 7 OS updates | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3132 | 936 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9935 | 2777 |
| 3D Mark High | |
| 6310 | 613 |
| 3D Mark Low | |
| 2746 | 610 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4900 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W | Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 36min
Browsing
19h 4min
Video
8h 56min
Gaming
13h 31min
Battery Life Estimate
8h 25min
Browsing
17h 30min
Video
14h 43min
Gaming
8h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN3 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Sensor name: Samsung S5K3K1 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP |
147
Overall
151
Photo
142
Video
125
Overall
132
Photo
118
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n13, n14, n20, n25, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 26, 2024 FCC ID value: A3LSMS936U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.16 W/kg Body: 0.81 W/kg Simultaneous Transmission: 1.08 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage.
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1120 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|