Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S24 Ultra | Samsung Galaxy S21 Ultra |
|
Released
·
Jan 31, 2024
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 17, 2024 | Jan 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1300 | €1449 12GB/512GB - $1420 12GB/1024GB - $1660 |
12GB/128GB - $1200 | €1399 12GB/256GB - $1250 16GB/512GB - $1380 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.11 x 0.34 inches (~0.37 inches with camera bump) 162.3 x 79 x 8.6 mm (~9.5 mm with camera bump) |
6.50 x 2.98 x 0.35 inches (~0.37 inches with camera bump) 165.1 x 75.6 x 8.9 mm (~9.4 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 8.22 oz / 233.0 g | 8.04 oz / 229.0 g Europe version - 227 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Armor) Frame: Titanium |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Titanium Black, Titanium Gray, Titanium Violet, Titanium Yellow, Titanium Blue, Titanium Green, Titanium Orange | Phantom black, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.12% screen-to-body | 6.8-inch, 89.33% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 3088x1440px, 19.5:9 ratio, 501 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 516 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Armor | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2310 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.1 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.39GHz Cortex-X4 5x3.1GHz Cortex-A720 2x2.2GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14), up to 7 OS updates | Android (14, 13, 12, 11) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2187 | 1117 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6669 | 3312 |
| 3D Mark High | |
| 4960 | 1963 |
| 3D Mark Low | |
| 2710 | 1179 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 39min
Browsing
20h 6min
Video
8h 18min
Gaming
13h 53min
Battery Life Estimate
6h 15min
Browsing
14h 43min
Video
8h 52min
Gaming
8h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm | 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.22 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 111 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
10 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.22 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Video light, EIS |
| Front | |
| 12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 40 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
156
Overall
162
Photo
151
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T3 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 29, 2023 FCC ID value: A3LSMS928U | Date approved: Dec 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG998U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.26 W/kg Body: 0.62 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.26 W/kg |
Head: 0.77 W/kg Body: 1.02 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg Phablet: 3.15 W/kg |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1420 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Phantom black |
| Prices (MSRP) | $1250 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1660 |
with 512GB storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Colors | Phantom black |
| Prices (MSRP) | $1380 |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 8.01 oz / 227.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG998B |
| Measured SAR |
Head: 0.16 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 3.86 W/kg |
Discover more
|
|