Samsung Galaxy S21 FE vs Samsung Galaxy S20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21 FE | Samsung Galaxy S20 |
|
Released
·
Jan 11, 2022
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.2-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2022 | Feb 11, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $700 | €749 8GB/256GB - $770 |
$1000 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.13 x 2.93 x 0.31 inches (~0.36 inches with camera bump) 155.7 x 74.5 x 7.9 mm (~9.2 mm with camera bump) |
5.97 x 2.72 x 0.31 inches 151.7 x 69.1 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.00 oz / 170.0 g | 5.78 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| White, Graphite, Lavender, Olive | Cloud blue, Cosmic grey, Cloud pink, Cosmic white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.77% screen-to-body | 6.2-inch, 88.59% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 566 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 6 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | Android (13, 12, 11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1278 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3505 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1445 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 907 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 39min
Video
7h 19min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 20min
Browsing
7h 45min
Video
10h 20min
Gaming
7h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm | 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4.5" Pixel size: 1.0 μm |
64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, EIS |
| Front | |
| 32 MP (HDR, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, 5G Ready | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 29, 2021 FCC ID value: A3LSMG990U | Date approved: Jan 24, 2020 FCC ID value: A3LSMG981U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.77 W/kg Body: 0.90 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg |
Head: 1.07 W/kg Body: 1.03 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg Phablet: 3.99 W/kg |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A75 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
non 5G variant
| Memory | 8GB |
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG980F |
| Measured SAR |
Head: 0.37 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.67 W/kg |
for Verizon
| Storage expansion | not expandable |
|---|---|
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 34, 39, 46, 48 |
| Hearing aid compatible | M4/T3 |
Discover more
|
|