Samsung Galaxy S21 FE vs Apple iPhone 13 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21 FE | Apple iPhone 13 Pro Max |
|
Released
·
Jan 11, 2022
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4352 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2022 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $700 | €749 8GB/256GB - $770 |
6GB/128GB - $1099 | €1150 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.13 x 2.93 x 0.31 inches (~0.36 inches with camera bump) 155.7 x 74.5 x 7.9 mm (~9.2 mm with camera bump) |
6.33 x 3.07 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.8 x 78.1 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.00 oz / 170.0 g | 8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| White, Graphite, Lavender, Olive | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.77% screen-to-body | 6.7-inch, 87.97% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Adreno 660 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1278 | 2409 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3505 | 5941 |
| 3D Mark High | |
| 1445 | 2990 |
| 3D Mark Low | |
| 907 | 2266 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 4352 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 39min
Video
7h 19min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 38min
Browsing
18h 52min
Video
10h 23min
Gaming
10h 29min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4.5" Pixel size: 1.0 μm | 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP (HDR, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
138
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 29, 2021 FCC ID value: A3LSMG990U | Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4003A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.77 W/kg Body: 0.90 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg |
Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|