Samsung Galaxy S21 vs Apple iPhone 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21 | Apple iPhone 11 |
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
6.2-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 1792x828px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
3110 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2021 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| $800 | 4GB/64GB - $699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.97 x 2.80 x 0.31 inches 151.7 x 71.2 x 7.9 mm |
5.94 x 2.98 x 0.33 inches 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.03 oz / 171.0 g Europe version - 169 g |
6.84 oz / 194.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom pink, Violet, Gray, White | Black, Purple, Yellow, Green, Red, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 86.06% screen-to-body | 6.1-inch, 80.04% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | IPS LCD, 625 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 424 PPI | 1792x828px, 19.5:9 ratio, 324 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.2 (Good) | 2.08 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1727 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3717 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 3110 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
4h 28min
Browsing
7h 47min
Video
7h 36min
Gaming
7h 9min
Battery Life Estimate
5h 3min
Browsing
11h 26min
Video
7h 13min
Gaming
7h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Continuous autofocus, Video light, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 08, 2020 FCC ID value: A3LSMG991U | Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3309A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.36 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 3.96 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg Phablet: 2.49 W/kg |
Head: 0.80 W/kg Body: 1.00 W/kg Simultaneous Transmission: 1.52 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2900 MHz 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 5.96 oz / 169.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG991B |
| Measured SAR |
Head: 0.42 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 3.96 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.37 W/kg |
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|