Samsung Galaxy S20+ vs OPPO Find N2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S20+ | OPPO Find N2 |
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
Released
·
Dec 23, 2022
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
7.1-inch · 1920x1792px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
4520 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 11, 2020 | Dec 15, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1200 12GB/512GB - $1400 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.90 x 0.31 inches 161.9 x 73.7 x 7.8 mm |
5.20 x 5.53 x 0.29 inches 132.2 x 140.5 x 7.4 mm |
| Folded | |
| (132.2 x 72.6 x 14.6 mm) | |
| Weight | |
| 6.56 oz / 188.0 g | 8.36 oz / 237.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Cosmic grey, Cloud blue, Cosmic black, Cosmic white, Aura red, Aura blue | Black, Green, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.94% screen-to-body | 7.1-inch, 87.44% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 524 PPI | 1920x1792px, 370 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 5.5 inches 2120 x1080 px AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1360 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3860 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2819 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1703 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 4520 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
8h 30min
Video
9h 53min
Gaming
8h 26min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 31min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 1.1x Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
32 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm Sensor size: 1/2.74" |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) Aperture size: F1.0 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, EIS |
Yes |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP Folded: 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
128
Overall
138
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG986B | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.25 W/kg Body: 0.89 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.35 W/kg Phablet: 2.95 W/kg |
|
Alternative variants
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A76 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
non 5G variant
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Weight | 6.56 oz / 186.0 g |
| FCC approval |
Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG985F |
| Measured SAR |
Head: 0.26 W/kg Body: 1.03 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 3.00 W/kg |
With eco leather back
| Weight | 8.36 oz / 237.0 g |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1400 |
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for U.S. Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
Discover more
|
|