Samsung Galaxy S10 Lite vs Apple iPad Air (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S10 Lite | Apple iPad Air (2020) |
|
Released
·
Feb 03, 2020
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4500 mAh
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 03, 2020 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $650 | 4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.98 x 0.32 inches 162.5 x 75.6 x 8.1 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Prism white, Prism black, Prism blue | Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.08% screen-to-body | 10.9-inch, 81.23% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED Plus, HDR | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Hexa-core Firestorm and Icestorm |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB | 4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery | |
Battery Life Estimate
6h 21min
Browsing
11h 47min
Video
10h 30min
Gaming
9h 52min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12 (600/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG770U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.36 W/kg Body: 1.18 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 2.53 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|