Samsung Galaxy Note10 vs Apple iPhone 15 Plus Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10 | Apple iPhone 15 Plus |
|
Released
·
Aug 23, 2019
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
3500 mAh
|
4383 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 07, 2019 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $950 | 6GB/128GB - $899 | €1100 6GB/256GB - $999 6GB/512GB - $1199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.94 x 2.83 x 0.31 inches 151 x 71.8 x 7.9 mm |
6.33 x 3.06 x 0.31 inches (~0.45 inches with camera bump) 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (~11.33 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 5.89 oz / 167.0 g | 7.09 oz / 201.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura white, Aura black | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 91.34% screen-to-body | 6.7-inch, 88.16% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, HDR | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 400 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2162 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Hexa-core 2x3.46GHz Everest 4x2.02GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) | 6GB (LPDDR5)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2629 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6680 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2986 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2036 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3500 mAh, Li - Ion | 4383 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 12.0W |
Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 43min
Video
7h 45min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 33min
Browsing
16h 21min
Video
11h 14min
Gaming
11h 22min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX772 Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 22, 2019 FCC ID value: A3LSMN970U | Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8431A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.30 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg Phablet: 3.96 W/kg |
Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg |
Alternative variants
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9825 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Jul 16, 2019 FCC ID value: A3LSMN970F |
| Measured SAR |
Head: 0.27 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 3.85 W/kg Wireless Router: 1.19 W/kg Phablet: 2.38 W/kg |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
for Verizon and Xfinity Mobile
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for US Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 8, 12, 13, 18, 19, 25, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
Discover more
|
|