Samsung Galaxy Note10+ vs Samsung Galaxy S22 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10+ | Samsung Galaxy S22 |
|
Released
·
Aug 23, 2019
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.8-inch · 3040x1440px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
3700 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 07, 2019 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1100 | 8GB/128GB - $799 | €849 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.31 inches 162.3 x 77.2 x 7.9 mm |
5.75 x 2.78 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 146 x 70.6 x 7.6mm (~8.97 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 5.89 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura white, Aura blue | Phantom Black, White, Pink Gold, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.74% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 60Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 3040x1440px, 19:9 ratio, 498 PPI | 2340x1080px, 19.5 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 12GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 884 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3081 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2009 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1351 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh, Li - Ion | 3700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 21min
Browsing
11h 38min
Video
8h 2min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 23min
Video
7h 26min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.2x Aperture size: F2.1 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 38, 39, 40, 41 |
38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 19, 2019 FCC ID value: A3LSMN975U | Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS901U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.19 W/kg Body: 1.14 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 3.98 W/kg |
Head: 1.03 W/kg Body: 1.15 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg |
Alternative variants
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9825 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Jan 07, 2020 FCC ID value: A3LSMN975F |
| Measured SAR |
Head: 0.19 W/kg Body: 0.70 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.63 W/kg |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Colors | Aura black |
| Prices (MSRP) | $1200 |
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 5.89 oz / 167.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
for Verizon and Xfinity Mobile
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for US Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 8, 12, 13, 18, 19, 25, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|