Samsung Galaxy Note10+ vs Apple iPhone 16 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10+ | Apple iPhone 16 Pro Max |
|
Released
·
Aug 23, 2019
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
6.8-inch · 3040x1440px
|
6.9-inch · 2868x1320px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
4300 mAh
|
4685 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 07, 2019 | Sep 09, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1100 | 8GB/256GB - $1199 | €1449 8GB/512GB - $1399 8GB/1TB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.31 inches 162.3 x 77.2 x 7.9 mm |
6.42 x 3.05 x 0.33 inches (~0.48 inches with camera bump) 163.0 x 77.6 x 8.25 mm (~12.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 8.01 oz / 227.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Aura glow, Aura white, Aura blue | Black Titanium, White Titanium, Natural Titanium, Desert Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.74% screen-to-body | 6.9-inch, 92.35% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 60Hz, HDR | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 3040x1440px, 19:9 ratio, 498 PPI | 2868x1320px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2088 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | 0.93 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Apple A18 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Hexa-core 2x4.05GHz 4x2.42GHz |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple 6-core GPU |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 12GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (NVMe) 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | iOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3331 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8106 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4567 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3009 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh, Li - Ion | 4685 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wired charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 27.0W Wireless: 25.0W |
Battery Life Estimate
5h 21min
Browsing
11h 38min
Video
8h 2min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
8h 30min
Browsing
22h 39min
Video
10h 24min
Gaming
12h 4min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX903 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1 μm |
48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX972 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.2x Aperture size: F2.1 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX913 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
154
Overall
158
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, ANT+, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 38, 39, 40, 41 |
34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 19, 2019 FCC ID value: A3LSMN975U | Date approved: Sep 09, 2024 FCC ID value: BCG-E8684A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.19 W/kg Body: 1.14 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 3.98 W/kg |
Head: 0.96 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 0.99 W/kg |
Alternative variants
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9825 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Jan 07, 2020 FCC ID value: A3LSMN975F |
| Measured SAR |
Head: 0.19 W/kg Body: 0.70 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.63 W/kg |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Colors | Aura black |
| Prices (MSRP) | $1200 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
for Verizon and Xfinity Mobile
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for US Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 8, 12, 13, 18, 19, 25, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|