Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs Apple iPhone 14 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note 20 Ultra | Apple iPhone 14 Pro Max |
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
Released
·
Sep 16, 2022
|
|
6.9-inch · 3088x1440px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4323 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | Sep 07, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1300 12GB/256GB - €1266 12GB/512GB - $1450 |
6GB/128GB - $1099 | €1479 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.04 x 0.32 inches 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
6.33 x 3.05 x 0.31 inches (~0.474 inches with camera bump) 160.7 x 77.6 x 7.85 mm (~12.03 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.34 oz / 208.0 g | 8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Stainless steel | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mystic black, Mystic bronze, Mystic white | Space Black, Silver, Gold, Deep Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 91.63% screen-to-body | 6.7-inch, 88.45% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 496 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2072 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) Europe version - Exynos 990 |
Apple 16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 Europe version - Octa-core, 2x2.73GHz Exynos M5, 2x2.5GHz Cortex-A76, 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
Hexa-core 2x3.46GHz Everest 4x2.02GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Adreno 650 Europe version - Mali G77 MP11 |
Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 12GB/512GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | iOS (18.x, 17.x, 16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1208 | 2423 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3047 | 6306 |
| 3D Mark High | |
| 1510 | 3382 |
| 3D Mark Low | |
| 1097 | 2327 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 4323 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
4h 37min
Browsing
9h 33min
Video
7h 0min
Gaming
7h 17min
Battery Life Estimate
7h 39min
Browsing
19h 5min
Video
11h 0min
Gaming
8h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 120 mm Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Object tracking, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
146
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 06, 2020 FCC ID value: A3LSMN986U | Date approved: Sep 08, 2022 FCC ID value: BCG-E8154A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.78 W/kg Body: 1.04 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg Phablet: 3.92 W/kg |
Head: 0.94 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
Alternative variants
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A76 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Memory | 256GB |
| Prices (MSRP) | €1266 |
With 256Gb internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
for Verizon
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
|---|---|
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|