Samsung Galaxy A7 (2018) vs Samsung Galaxy A53 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A7 (2018) | Samsung Galaxy A53 5G |
|
Released
·
October 2018
|
Released
·
Apr 01, 2022
|
|
6.0-inch · 2220x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
3300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 20, 2018 | Mar 17, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $450 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 3.02 x 0.30 inches 159.8 x 76.8 x 7.5 mm |
6.30 x 2.94 x 0.32 inches 159.9 x 74.7 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Plastic |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 74.55% screen-to-body | 6.5-inch, 85.36% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 120Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2220x1080px, 18.5:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7885 (14 nm) | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.4GHz CortexA-78 6x2.0GHz CortexA-55 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Yes |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.0 Oreo) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 621 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1856 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 636 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 631 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 45min
Video
7h 45min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Autofocus, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Hyperlapse, EIS, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 24 MP (Flash) Video capture: 1080p |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback, Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 13, 2018 FCC ID value: A3LSMA750FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.50 W/kg Body: 0.39 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.05 W/kg |
|
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Dual SIM support
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|