Samsung Galaxy A7 (2018) vs Samsung Galaxy A25 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A7 (2018) | Samsung Galaxy A25 5G |
|
Released
·
October 2018
|
Released
·
Dec 11, 2023
|
|
6.0-inch · 2220x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
3300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 20, 2018 | Dec 11, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $300 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 3.02 x 0.30 inches 159.8 x 76.8 x 7.5 mm |
6.34 x 3.01 x 0.33 inches 161 x 76.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 6.95 oz / 197.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink, Blue | Brave Black, Personality Yellow, Fantasy Blue, Optimistic Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 74.55% screen-to-body | 6.5-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2220x1080px, 18.5:9 ratio, 411 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1439 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7885 (14 nm) | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Mali-G68 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (UFS) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.0 Oreo) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 977 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2170 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 647 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 639 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
14h 16min
Video
7h 27min
Gaming
8h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Autofocus, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Hyperlapse, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 24 MP (Flash) Video capture: 1080p |
13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
127
Overall
136
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback, Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 13, 2018 FCC ID value: A3LSMA750FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.50 W/kg Body: 0.39 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.05 W/kg |
|
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Dual SIM support
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|