Samsung Galaxy A56 5G vs Honor 400 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A56 5G | Honor 400 |
|
Released
·
Mar 27, 2025
|
Released
·
May 23, 2025
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2736x1264px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5300 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 01, 2025 | May 23, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | 8GB/256GB - €499 8GB/512GB - €549 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.05 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 162.2 x 77.5 x 7.4 mm (~8.9 mm with camera bump) |
6.16 x 2.94 x 0.29 inches 156.5 x 74.6 x 7.3 mm |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP65 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Pink, Olive, Graphite, Lightgray | Midnight Black, Meteor Silver, Desert Gold, Tidal Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.64% screen-to-body | 6.5-inch, 88.71% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | AMOLED, 120Hz, 5000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI | 2736x1264px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1715 (Good) | 1565 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 1580 | Snapdragon 7 Gen 3 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.9GHz 3x2.6GHz 4x1.9GHz |
Octa-core 1x2.63GHz Cortex-A715 3x2.4GHz Cortex-A715 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Xclipse 540 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1361 | 1141 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3894 | 3179 |
| 3D Mark High | |
| 1322 | 1488 |
| 3D Mark Low | |
| 1313 | 1482 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
7h 3min
Browsing
17h 46min
Video
9h 9min
Gaming
10h 11min
Battery Life Estimate
6h 28min
Browsing
13h 20min
Video
9h 34min
Gaming
10h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD, 1080p |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
50 MP |
122
Overall
131
Photo
113
Video
124
Overall
142
Photo
106
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|