Samsung Galaxy A55 5G vs Motorola Edge 50 Neo Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A55 5G | Motorola Edge 50 Neo |
|
Released
·
Mar 20, 2024
|
Released
·
Aug 29, 2024
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2760x1256px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4310 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 11, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $489 | 8GB/256GB - €499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 3.05 x 0.00 inches 161.1 x 77.4 8.2 mm |
6.07 x 2.80 x 0.32 inches 154.1 x 71.2 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.51 oz / 213.0 g | 6.03 oz / 171.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Iceblue, Lilac, Navy, Lemon | Nautical Blue, Latte, Grisaille, Poinciana |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.30% screen-to-body | 6.4-inch, 90.86% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 550 nits | P-OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2760x1256px, 20:9 ratio, 474 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1510 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | 3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1480 (5 nm) | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.7GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Yes | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
8GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1163 | 1056 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3487 | 3016 |
| 3D Mark High | |
| 930 | 864 |
| 3D Mark Low | |
| 916 | 860 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 4310 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 36min
Browsing
17h 7min
Video
8h 15min
Gaming
9h 39min
Battery Life Estimate
7h 16min
Browsing
18h 4min
Video
9h 51min
Gaming
9h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 73 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
132
Overall
140
Photo
123
Video
133
Overall
136
Photo
130
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|