Samsung Galaxy A51 5G vs Samsung Galaxy S23 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A51 5G | Samsung Galaxy S23 Ultra |
|
Released
·
Apr 29, 2020
|
Released
·
Feb 17, 2023
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2020 | Feb 01, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $500 | 8GB/256GB - $1200 | €1300 12GB/512GB - $1450 | €1589 12GB/1024GB - $1649 | €1749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.90 x 0.34 inches 158.9 x 73.6 x 8.7 mm |
6.43 x 3.07 x 0.35 inches (~0.42 inches with camera bump) 163.3 x 78 x 8.9 mm (~10.68 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 8.25 oz / 234.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Prism cube black | Phantom Black, Cream, Green, Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.37% screen-to-body | 6.8-inch, 89.87% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 501 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1598 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 980 (8 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A77 6x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.36GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Mali-G76 MP5 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
8GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1971 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5115 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3828 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1951 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 17min
Browsing
18h 57min
Video
8h 54min
Gaming
10h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 40 mm |
10 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.9 Focal Length: 230 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm | 10 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (480 fps) Hyperlapse, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
147
Overall
150
Photo
144
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n71, SA, NSA Europe version - n41, n78, SA, NSA |
n1, n7, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66, 71 Europe version - 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 Europe version - 5, 8, 2, 1 |
1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 15, 2020 FCC ID value: A3LSMA516U | Date approved: Dec 08, 2023 FCC ID value: A3LSMS918U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.18 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 3.25 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg |
Head: 1.12 W/kg Body: 0.92 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
for Europe
| Colors | Prism cube black, Prism cube white |
|---|---|
| 5G Bands | n41, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 | €1589 |
for Verizon
| System chip | Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
| GPU | Adreno 620 |
| Colors | Prism bricks blue |
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| FCC approval |
Date approved: Jul 20, 2020 FCC ID value: A3LSMA516V |
| Measured SAR |
Head: 0.32 W/kg Body: 1.32 W/kg Simultaneous Transmission: 3.01 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 3.91 W/kg |
| Prices (MSRP) | $550 |
With 12GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 12GB/1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1649 | €1749 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|