Samsung Galaxy A50 vs Samsung Galaxy A57 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A50 | Samsung Galaxy A57 5G |
|
Released
·
Mar 15, 2019
|
Announced
·
Mar 25, 2026
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | Mar 25, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| $350 | 8GB/128GB - $550 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.93 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
6.36 x 3.02 x 0.27 inches (~0.38 inches with camera bump) 161.5 x 76.8 x 6.9 (~9.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 5.86 oz / 166.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Coral, Blue, White | Awesome Navy, Awesome Grey, Awesome Icyblue, Awesome Lilac |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.24% screen-to-body | 6.7-inch, 87.64% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED Plus, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 9610 (10 nm) | Exynos 1680 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1x 2.9 GHz Cortex-A720 4x 2.6 GHz Cortex-A720 3x 1.95 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Samsung Xclipse 550 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/64GB 6GB/64GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (16), up to 7 OS updates |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 25 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n66 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 11, 2019 FCC ID value: A3LSMA505F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.34 W/kg Body: 0.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.44 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 1.07 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|