Samsung Galaxy A21s vs Samsung Galaxy A25 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A21s | Samsung Galaxy A25 5G |
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
Released
·
Dec 11, 2023
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 15, 2020 | Dec 11, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| €240 | $300 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
6.34 x 3.01 x 0.33 inches 161 x 76.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.95 oz / 197.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Brave Black, Personality Yellow, Fantasy Blue, Optimistic Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.94% screen-to-body | 6.5-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1439 (Good) |
| Bright Min | |
| 4.6 (Poor) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 850 | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 | Mali-G68 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (UFS) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 977 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2170 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 647 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 639 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
14h 16min
Video
7h 27min
Gaming
8h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
127
Overall
136
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|