Samsung Galaxy A21s vs OnePlus Nord CE 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A21s | OnePlus Nord CE 5G |
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
Released
·
Jun 21, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 15, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| €240 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.5 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Blue Void, Charcoal Ink, Silver Ray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.94% screen-to-body | 6.4-inch, 85.39% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | AMOLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.6 (Poor) | 3.1 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 850 | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 570 Gold |
| GPU | |
| Mali-G76 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 50min
Gaming
8h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP (EIS) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|