Samsung Galaxy A21s vs Motorola Moto G9 Play Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A21s | Motorola Moto G9 Play |
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
Released
·
Aug 28, 2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 15, 2020 | Aug 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €240 | €170 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
6.50 x 2.98 x 0.36 inches 165.21 x 75.73 x 9.18 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Forest green, Sapphire blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.94% screen-to-body | 6.5-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.6 (Poor) | 3.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 850 | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali-G76 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Motorola TurboPowe |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 58min
Gaming
6h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|