Samsung Galaxy A13 vs Samsung Galaxy A17 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A13 | Samsung Galaxy A17 5G |
|
Released
·
Mar 23, 2022
|
Released
·
Aug 08, 2025
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2022 | Aug 08, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| €239 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.35 inches 165.1 x 76.4 x 8.8 mm |
6.47 x 3.07 x 0.30 inches 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gray, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.81% screen-to-body | 6.7-inch, 85.99% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2340x1080px, 20:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
| Front cover display | |
| Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus) | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1081 (Average) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 850 (8 nm) | Exynos 1330 S5E8535 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A55 4x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x 2.4GHZ Cortex-A78 4x 2.4GHZ Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G52 | Mali-G68 MP2 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/64GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (12) | Android (15), up to 6 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 723 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1910 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 346 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 338 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 6min
Browsing
17h 36min
Video
13h 26min
Gaming
8h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
124
Overall
136
Photo
112
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 9 | 1, 2, 6, 8, 9 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 8GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128 internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|