OnePlus Pad 2 vs Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Pad 2 | Samsung Galaxy Tab S10 Ultra |
|
Released
·
Aug 01, 2024
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
12.1-inch · 3000x2120px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
9510 mAh
|
11200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 16, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| €550 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.58 x 7.68 x 0.26 inches 268.7 x 195.1 x 6.5 mm |
12.85 x 8.21 x 0.21 inches 326.4 x 208.6 x 5.4 mm |
| Weight | |
| 20.60 oz / 584.0 g | 25.50 oz / 723.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Colors | |
| Nimbus Gray | Moonstone Gray, Platinum Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.1-inch, 84.92% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 900 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 3000x2120px, 304 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor | HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 809 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (3 nm) | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 931 | 2111 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4585 | 7319 |
| 3D Mark High | |
| 4484 | 5352 |
| 3D Mark Low | |
| 3566 | 3695 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9510 mAh | 11200 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
4h 5min
Browsing
10h 43min
Video
4h 44min
Gaming
6h 42min
Battery Life Estimate
4h 51min
Browsing
8h 47min
Video
6h 30min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Focal length: 23 mm |
13 MP Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RA and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|