OnePlus Nord 2 5G vs Samsung Galaxy S21 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 2 5G | Samsung Galaxy S21 Ultra |
|
Released
·
Jul 29, 2021
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2021 | Jan 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1200 | €1399 12GB/256GB - $1250 16GB/512GB - $1380 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.88 x 0.32 inches 158.9 x 73.2 x 8.25 mm |
6.50 x 2.98 x 0.35 inches (~0.37 inches with camera bump) 165.1 x 75.6 x 8.9 mm (~9.4 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 8.04 oz / 229.0 g Europe version - 227 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom black, Silver | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.82% screen-to-body | 6.8-inch, 89.33% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 516 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1200 MT6893 (6 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
| Processor | |
| Octa-core 3000 MHz Cortex-A78 |
Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G77 MC9 | Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 12GB/256GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (14, 13, 12, 11) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1117 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3312 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1963 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1179 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge | Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 13min
Video
9h 25min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 15min
Browsing
14h 43min
Video
8h 52min
Gaming
8h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.0 μm |
108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.5 |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.22 μm |
| Fourth camera | |
| 10 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.22 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) HDR, Time-lapse video |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Video light, EIS |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
40 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,tri-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n78, SA, NSA | n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG998U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.77 W/kg Body: 1.02 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg Phablet: 3.15 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Phantom black |
| Prices (MSRP) | $1250 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Colors | Phantom black |
| Prices (MSRP) | $1380 |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 8.01 oz / 227.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG998B |
| Measured SAR |
Head: 0.16 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 3.86 W/kg |
Discover more
|
|