OnePlus 8T vs Samsung Galaxy A32 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 8T | Samsung Galaxy A32 5G |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Jan 22, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 14, 2020 | Jan 13, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $749 | €699 | 4GB/64GB - €280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 2.92 x 0.33 inches 160.7 x 74.1 x 8.4 mm |
6.46 x 3.00 x 0.36 inches 164.2 x 76.1 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aquamarine green, Lunar silver | Awesome black, Awesome white, Awesome blue, Awesome violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 86.86% screen-to-body | 6.5-inch, 81.58% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz | TFT, 90Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.5 (Average) | 4.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250-AB (7 nm) | MediaTek Dimensity 720 MT6853 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G57 MC3 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.1) 8GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (13, 12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 54min
Video
8h 48min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 56min
Browsing
18h 45min
Video
11h 26min
Gaming
10h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n25, n41, n66, n71, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 13, 2021 FCC ID value: 2ABZ2-EF009 | Date approved: Mar 08, 2021 FCC ID value: A3LSMA326U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.73 W/kg Simultaneous Transmission: 1.29 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg |
Head: 0.57 W/kg Body: 1.17 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg |
Alternative variants
with 128GB storage for Europe
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €600 |
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €300 |
for Europe
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n41, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
for T-Mobile, single nano SIM
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
|---|---|
Discover more
|
|