OnePlus 7T vs Apple iPhone 13 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 7T | Apple iPhone 13 Pro Max |
|
Released
·
Oct 18, 2019
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
3800 mAh
|
4352 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 26, 2019 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $599 | 6GB/128GB - $1099 | €1150 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 2.93 x 0.32 inches 160.94 x 74.44 x 8.13 mm |
6.33 x 3.07 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.8 x 78.1 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Glacier blue, Frosted silver | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 86.43% screen-to-body | 6.7-inch, 87.97% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 90Hz, HDR | OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.0) | 6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2409 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5941 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2990 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2266 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3800 mAh | 4352 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 13min
Browsing
9h 22min
Video
8h 32min
Gaming
8h 48min
Battery Life Estimate
7h 38min
Browsing
18h 52min
Video
10h 23min
Gaming
10h 29min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 51 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 16 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
138
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 41, 46, 48 Europe version - 34, 38, 39, 40, 41 |
34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4003A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|