OnePlus 7 Pro vs OnePlus 7T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 7 Pro | OnePlus 7T Pro |
|
Released
·
May 17, 2019
|
Released
·
Oct 18, 2019
|
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4000 mAh
|
4085 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 14, 2019 | Oct 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $669 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.99 x 0.35 inches 162.6 x 76 x 8.8 mm |
6.40 x 2.99 x 0.35 inches 162.6 x 75.9 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 7.27 oz / 206.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirror gray, Nebula blue, Almond | Haze blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.46% screen-to-body | 6.7-inch, 88.46% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | AMOLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 515 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 515 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 | Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4085 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge | OnePlus Warp Charge |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 30.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm | 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1 μm | 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1 μm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, EIS |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (Pop-up, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T3 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos, aptX-HD |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: May 15, 2019 FCC ID value: 2ABZ2-GM1915 | Date approved: Mar 25, 2020 FCC ID value: 2ABZ2-EE133 |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.19 W/kg |
Head: 1.02 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.10 W/kg |
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 |
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Colors | Papaya orange |
with 12 GB RAM
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $750 |
Discover more
|
|