OPPO Find X8 Pro vs OPPO Find X9 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X8 Pro | OPPO Find X9 Pro |
|
Released
·
Oct 30, 2024
|
Released
·
Oct 22, 2025
|
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
6.8-inch · 2772x1272px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5910 mAh
|
7500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €700 | 12GB/256GB - $776 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.02 x 0.32 inches 162.3 x 76.7 x 8.2 mm |
6.35 x 3.01 x 0.33 inches 161.3 x 76.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 7.90 oz / 224.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP69 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Colors | |
| Black, White, Blue | Silk White, Titanium Charcoal, Velvet Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.75% screen-to-body | 6.8-inch, 91.16% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 4500 nits | AMOLED, 120Hz, 3600 nits |
| Resolution | |
| 2780x1264px, 450 PPI | 2772x1272px, 19.5:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1483 (Good) | 3545 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) | MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 |
Octa-core 1x4.21GHz C1-Ultra 3x3.5GHz C1-Premium 4x2.7GHz C1-Pro |
| GPU | |
| Immortalis-G925 | Arm G1-Ultra |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB | 12GB/256GB (UFS 4.1) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (16), up to 5 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2827 | 3218 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 8851 | 9380 |
| 3D Mark High | |
| 6522 | 6828 |
| 3D Mark Low | |
| 3776 | 3625 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5910 mAh, Si - Carbon | 7500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Reverse wireless charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 50.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
8h 32min
Browsing
23h 22min
Video
10h 16min
Gaming
11h 40min
Battery Life Estimate
9h 50min
Browsing
25h 34min
Video
13h 30min
Gaming
11h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F4.3 Focal Length: 135 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
200 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 0.5 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 50 MP |
152
Overall
158
Photo
146
Video
152
Overall
162
Photo
142
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|