OPPO Find X5 Pro vs Xiaomi 14T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X5 Pro | Xiaomi 14T Pro |
|
Released
·
Mar 14, 2022
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €900 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.91 x 0.33 inches 163.7 x 73.9 x 8.5 mm |
6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Ceramic White, Glaze Black | Titan Gray, Titan Blue, Titan Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.34% screen-to-body | 6.7-inch, 88.98% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits |
| Resolution | |
| 3216x1440px, 20:9 ratio, 526 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 3.1) | 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2172 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7011 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4578 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3307 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 50.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 31min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Telephoto) Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
142
Overall
149
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|