OPPO A9 (2020) vs OPPO Reno4 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A9 (2020) | OPPO Reno4 Pro |
|
Released
·
Sep 11, 2019
|
Released
·
Aug 05, 2020
|
|
6.5-inch · 720x1600px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 31, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.98 x 0.36 inches 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
6.31 x 2.88 x 0.30 inches 160.2 x 73.2 x 7.7 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 5.68 oz / 161.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Space purple, Marine green, Vanilla mint | Starry night, Silky white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.39% screen-to-body | 6.5-inch, 88.35% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 720x1600px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 465 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Reverse wired charging | OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (EIS, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (120 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|