Motorola edge vs OnePlus 10T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola edge | OnePlus 10T |
|
Released
·
May 14, 2020
|
Released
·
Aug 06, 2022
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2412x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4800 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 22, 2020 | Aug 03, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $700 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.80 x 0.37 inches 161.64 x 71.1 x 9.29 mm |
6.42 x 2.97 x 0.34 inches 163 x 75.4 x 8.75 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 7.18 oz / 203.5 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Resistance | |
| Splash; IP52 | Yes; IP54 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Solar black, Midnight magenta | Moonstone Black, Jade Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 95.91% screen-to-body | 6.7-inch, 87.81% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI | 2412x1080px, 20.1:9 ratio, 394 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765 SM7250-AA (7 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 475 |
Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/256GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 4800 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 150.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 29min
Gaming
7h 36min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 23min
Video
10h 39min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23.6 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.0 μm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 25 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, Sub-6 Europe version - n1, n3, n7, n28, n38, n78, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 18, 2020 FCC ID value: IHDT56YU1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.45 W/kg Body: 1.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.48 W/kg Phablet: 3.36 W/kg |
|
Alternative variants
for Europe
| Memory | 128GB |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n38, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|