Motorola SLVR L9 vs LG Wing Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola SLVR L9 | LG Wing |
|
880 mAh
|
4000 mAh
|
|
2.0-inch · 220x176px
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
0.02GB
|
8GB · 256GB
|
|
Released
·
Oct 15, 2020
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 12, 2007 | Sep 14, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $1000 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.46 x 1.92 x 0.45 inches 113.5 x 49 x 11.5 mm |
6.67 x 2.93 x 0.43 inches 169.5 x 74.5 x 10.9 mm |
| Weight | |
| 3.38 oz / 96.0 g | 9.17 oz / 260.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP54; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Features | |
| Numeric keypad, Soft keys | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aurora gray, Illusion Sky | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 2.0-inch, 22.79% screen-to-body | 6.8-inch, 87.09% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | P-OLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 220x176px, 141 PPI | 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 395 PPI |
| Colors | |
| 262 144 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Additional display | |
| 3.9 inches, 1080 x1240 px, OLED | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.4 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
|
| GPU | |
| Adreno 620 | |
| Memory | |
| 0.02GB | 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSD | microSDXC up to 2000 GB |
| OS | |
| Android (10) | |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 880 mAh, Li - Ion | 4000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 13.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 41min
Gaming
8h 31min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
|
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p EIS |
| Front | |
| 32 MP (Pop-up, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 1.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
|
| USB | |
| miniUSB | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Computer sync | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | |
| Features | |
| aptX | |
| Radio | |
| FM | FM |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n78, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Music ringtones (MP3), Vibration, Phone profiles, Speakerphone | |
| Other features | |
| Voice recording, Push-to-Talk | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 29, 2020 FCC ID value: ZNFF100VM | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.19 W/kg Body: 0.82 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.06 W/kg Phablet: 3.65 W/kg |
|
Alternative variants
for AT&T
| Weight | 8.82 oz / 250.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
for T-Mobile
| 5G Bands | n25, n41, n66, n71 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Hearing aid compatible | M4/T3 |
Discover more
|
|