Motorola Moto G9 Play vs Samsung Galaxy A21s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G9 Play | Samsung Galaxy A21s |
|
Released
·
Aug 28, 2020
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 24, 2020 | May 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €170 | €240 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.98 x 0.36 inches 165.21 x 75.73 x 9.18 mm |
6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Forest green, Sapphire blue | Black, White, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.63% screen-to-body | 6.5-inch, 82.94% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | TFT |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.2 (Poor) | 4.6 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) | Samsung Exynos 850 |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Mali-G76 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB |
3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 58min
Gaming
6h 24min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|