Motorola Moto G84 vs Motorola Moto G54 Power Edition Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G84 | Motorola Moto G54 Power Edition |
|
Released
·
Sep 08, 2023
|
Released
·
Sep 05, 2023
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
|
|
12GB · 256GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2023 | Sep 14, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.93 x 0.30 inches 160 x 74.4 x 7.6 mm |
6.36 x 2.91 x 0.35 inches 161.6 x 73.8 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | |
| Materials | |
| Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Marshmallow Blue, Midnight Blue, Viva Magenta | Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.65% screen-to-body | 6.5-inch, 85.43% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, 120Hz, 1300 nits | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.9 (Average) | 3.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 695 5G SM6375 (6 nm) | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7 GHz Kryo 660 Silve |
Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
| GPU | |
| Adreno 619 | IMG BXM-8-256 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 2.2) | 4GB/128GB 4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 913 | 905 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2033 | 2344 |
| 3D Mark High | |
| 360 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 356 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 30min
Video
12h 16min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 32min
Browsing
16h 15min
Video
13h 12min
Gaming
6h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12 GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
Discover more
|
|