Motorola Moto G54 Power Edition vs Google Pixel 9a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G54 Power Edition | Google Pixel 9a |
|
Released
·
Sep 05, 2023
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.3-inch · 2424x1080px
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
6000 mAh
|
5100 mAh
|
|
Dual camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2023 | Mar 19, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128 - $499 | €599 8GB/256GB - $599 | €649 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.91 x 0.35 inches 161.6 x 73.8 x 8.9 mm |
6.09 x 2.88 x 0.35 inches (~0.37 inches with camera bump) 154.7 x 73.2 x 8.9mm (~9.4 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green | Obsidian, Porcelain, Iris, Peony |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.43% screen-to-body | 6.3-inch, 79.39% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | P-OLED, 120Hz, HDR, 2700 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2424x1080px, 20:9 ratio, 421 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2561 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 3.2 (Poor) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| IMG BXM-8-256 | Mali-G715 MC7 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 905 | 1687 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2344 | 4385 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2625 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2124 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 23.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
7h 32min
Browsing
16h 15min
Video
13h 12min
Gaming
6h 32min
Battery Life Estimate
8h 11min
Browsing
19h 39min
Video
10h 57min
Gaming
12h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
143
Photo
126
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12 GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
Discover more
|
|